Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
29 Ekim 2011 - 17:06

Egzersizlere başlarken ısınma ve gevşeme hareketleri mutlaka yapılmalıdır. Gevşeme egzersizine başlamadan önce 3 dakika süreyle sırt üstü uzanılmalıdır. Bu sırada bel yatağa düz olarak bastırılmalı ve dizler de kıvrık durumda olmalıdır.

     
Gevşemeyi daha arttırmak için dizlerin altına yastık konması yararlı olur. Bir yandan kol ve bacaklar hafifçe sallanırken öte yandan burundan nefes alıp daha uzun sürede ağızdan verilmelidir. Bu çaba boyun sırt ve bel kaslarını daha da yumuşatacaktır. Unutmayın ki egzersiz programına gevşeme ile başlamak ve gevşeme ile bitirmek programın başarısını arttıracaktır. 
     Aşağıda sözü edilen egzersizlerin günde en az 2 defa yapılması gerekir. İdeal olanı günde 3 defa yapmaktır. Bel ağrısı için yapılan egzersizleri hastanın durumuna göre 6 grupta değerlendirebiliriz. Her egzersizin ilk 2 hareketi daha basit iken sonraki hareketler giderek zorlaşmaktadır. Beşinci ve altıncı sıradaki hareketleri birkaç hafta çalıştıktan sonra denemek daha uygun olacaktır.

A- Sırtüstü konumda iken yapılan egzersizler

B- Yüzüstü yapılan egzersizler

C- Oturma pozisyonunda yapılan egzersizler

D- Dört ayak pozisyonunda yapılan egzersizler

E- Ayakta duruş sırasında yapılan egzersizler


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © belagrisi.net Tasarım : bayburt.net